Türkçe русский English
logo

Gelecek Tüp Bebek Merkezi

+90 (242) 324 25 26

YUMURTLAMANIN UYARILMASI (OVÜLASYON İNDÜKSİYONU)


Yumurtlamanın uyarılması hap ve iğne ile olmak üzere başlıca iki grup ilaçla yapılmaktadır:

Yumurtalamayı uyarıcı hap tedavileri

İlaçsız yumurta gelişim takibinden hemen sonraki aşamada uygulanan ilk basamak ilaç tedavisidir. En sık kullanılan etken madde klomifen sitrat olup bunun dışında letrozol, tamoksifen gibi maddeler de kullanılabilmektedir. Göreceli olarak daha ucuz, basit, uygulaması kolay, yan etkisi az olan bu tedavilerin başarı oranları da aşılama ve tüp bebeğe göre daha düşüktür. Toplam 6 kez deneme durumunda kümülatif gebelik oranının %30-75 arasında değiştiği bildirilmiştir. Hap tedavisi uygulanan çiftlerde yumurta çatlatıcı iğneler uygulanabilir veya uygulanmayabilir. Yumurta gelişim aşamasından sonra da ya doğal yolla zamanlanmış ilişki önerilir ya da aşılama (intrauterin inseminasyon, suni dölleme) yapılır.

Bu tedaviler; açıklanamayan infertilite, polikistik over sendromu, hafif/orta derecede endometriyozis ve hafif erkek faktörü durumlarında uygulanabilir.

Yumurtalamayı uyarıcı iğne tedavileri

Hap tedavilerinden bir sonraki tedavi basamağıdır. Kullanım amacı ve uygulandığı hasta grubu yumurta geliştirici haplarla tamamen aynıdır. Başarı şansının göreceli olarak yüksek olması haplara karşı bir üstünlük oluştururken; pahalı olması, yumurtalıkların aşırı uyarılması riski ve çoğul gebelik olasılığının daha yüksek olması da dezavantajlarıdır. Bu nedenle genellikle haplarla sonuç elde edilemeyen hastalarda tercih edilmektedir. Yine de doğrudan iğne tedavisinin uygulandığı durumlar da vardır. Yumurta gelişim süreci sonrasında doğal yolla ilişki önerilebilir fakat maliyeti yüksek olan bu tedavide şansın da yüksek olması açısından çoğu zaman aşılama tedavisi yapılmaktadır.
  © Gelecek Tüp Bebek Merkezi - 2015 - Tüm Hakları Saklıdır