Türkçe русский English
logo

Gelecek Tüp Bebek Merkezi

+90 (242) 324 25 26

ENDOSKOPİK AMELİYATLAR


Üreme tedavileri sırasında bazen embriyo, sperm, yumurta ve yumurtalık dokusunun saklanması söz konusu olmaktadır. Dondurulan hücreler ilerleyen dönemlerde çözülerek yeni tedavilerde kullanılabilmektdir.

LAPAROSKOPİ: Karın boşluğu içine özel bir teleskop ile girilerek karın içindeki organların doğrudan görülmesini sağlayan bir cerrahi işlemdir. Kadın hastalıkları ve üreme tedavilerindeki kullanılma amacı, hem şüpheli durumlarda genital organlarla ilgili tanıları kesinleştirmek, hem de birçok tedavinin açık ameliyata gerek kalmadan gerçekleşmesini sağlamaktır.Laparoskopi ile en sık yapılan işlemler:

Laparoskopi gibi endoskopik ameliyatların açık ameliyatlara göre en büyük avantajı ameliyat sonrası dönemin çok daha rahat geçmesi ve çoğu kez hastanın aynı gün taburcu edilebilmesidir. Ayrıca ameliyat sonrası uzun dönemde de yakınmalar çok daha az olmakta, batın içinde ameliyata bağlı yapışıklıklar da daha az meydana gelmektedir.

HİSTEROSKOPİ: Rahim (uterus) içine özel bir ince teleskop ile girilerek olası sorunların tanınması ve tedavisini sağlayan bir endoskopi işlemidir. Üreme tedavileri sırasında gebelik şansını etkileme olasılığı olan polip, miyom, yapışıklık ve doğumsal rahim içi yapısal anormalliklerinin giderilmesi amacıyla histeroskopiye başvurulmaktadır. Çoğu zaman dakikalar içinde tamamlanan işlemden birkaç saat sonra hastanın taburcu olması olanaklı olmaktadır. Histeroskopi ile en sık uygulanan işlemler:

Bunlar dışında, rahim içinde kalan, ipi kopmuş veya rahim duvarına saplanmış spirallerin çıkarılması ya da düzensiz ve yoğun kanamalarda rahim zarının elektriksel olarak kontrollü tahribi (ablasyon) da genel uygulamalar arasındadır.
  © Gelecek Tüp Bebek Merkezi - 2015 - Tüm Hakları Saklıdır